آبیاری زیر سطحی

آبیاری زیرسطحی یکی از روش­های نوین آبیاری است که در آن با هدایت و نشت آب در زیر زمین آب را به ریشه گیاه می­رسد. بازدهی این روش بسیار بالا و حتی از آبیاری قطره­ای نیز بیشتر است. این روش برای درخت ها و همچنین گیاهانی که به صورت ردیفی کشت می­شوند قابل اجراست. در این روش با قرار دادن چند مخزن در اطراف درخت و هدایت آب به داخل این مخازن از جاری شدن آب در سطح زمین و درنتیجه تبخیر آب از سطح زمین جلوگیری می شود که باعث بالا رفتن بازدهی این روش می شود.

در این روش می توان با شبکه کردن مخازن و قرار دادن یک مخزن آب در انتهای شبکه از عملکرد صحیح این سیستم مطلع شد.

مزایای سیستم آبیاری زیر سطحی

·        قابلیت هوشمند سازی براساس رطوبت

·        بازدهی بیشتر

·        امکان استفاده از آب بی کیفیت

·        علف هرز کمتر

·        بیماریهای کمتر

·        دوام بیشتر

 ·        حفاظت بیشتر

 

قابلیت هوشمند سازی براساس رطوبت

سیستم آبیاری زیرسطحی با توجه به قابل کنترل بودن حجم آب در دسترس گیاه توسط مخازن آب این قابلیت را دارد که در هر آبیاری رطوبت خاک را به میزان دلخواه برساند و در نتیجه قابلیت طراحی هوشمند سازی آبیاری بر اساس رطوبت خاک را دارد.

از مهمترین مزایای هوشمند سازی آبیاری بر اساس رطوبت خاک مصرف آب کمتر در آبیاری در زمان بارندگی و زمان هایی است که خاک تاحدی مرطوب است.

بازدهی بیشتر

بخاطر اینکه لوله­ها و مخازن در عمق زیاد قرار دارند پیاز رطوبتی گیاه به شکل کروی فرم گرفته (درست برعکس روش سنتی که آبیاری آن در سطح است و شکل به حالت نیمه دایره است ) و این به معنای آنست که گیاه 30 تا 40درصد بیشتر به آب دسترسی دارد. همچنین باتوجه به اینکه آب به سرعت به تمامی مخازن می رسد و تمامی مخازن به اندازه مورد نیاز پر می­شوند یکنواختی بیشتری در آبیاری صورت می­گیرد و علاوه بر آن می­توان به جرات گفت که تبخیر در این سیستم وجود ندارد، بجز در شرایط ساعات پرمصرفی که علائمی از آب در سطح زمین مشاهده می­شود. بخاطر تبخیر کم در این سیستم، گیاه دارای آب در دسترس بیشتری می باشدکه باعث جذب بیشتر آب می شود. این عوامل باعث می شود از تلفات آب جلوگیری شود و بازدهی افزایش یابد.

امکان استفاده از آب بی کیفیت

از مشخصات سیستم توانایی استفاده از آب های گوناگون است که برای استفاده آشامیدنی مناسب نیست .بدلیل اینکه سیستم آبیاری زیرسطحی در زیر خاک قرار گرفته است و دارای خروجی های بزرگ آب در زیر زمین می­باشند مشکلاتی را که در سیستم آبیاری قطره­ای بخاطر گرفتگی روزنه­های آب وجود دارد را نداریم.

علف هرز کمتر

با توجه به اینکه در سیستم آبیاری زیرسطحی، روی زمین کاملا خشک می­باشد باقیمانده بذرها و بقایای علف های هرز به سختی می­توانند رشدکرده و تکثیر پیدا کنند.

بیماریهای کمتر

چون هیچ آبی در سطح زمین وجود ندارد، مشکلات قارچی(بیماریهای قارچی) به طور قابل توجهی کاهش می­یابد.

دوام بیشتر

لوله­های آبیاری زیرسطحی در معرض تابش مستقیم آفتاب و اشعه ماوراء بنفش و خردگیهای شیمیایی قرار ندارد به همین دلیل دارای دوام بیشتری می­باشد.  عمر مفید سیستم زیرسطحی 5 سال پیش بینی شده است اما در حالت مطلوب تا 15 سال هم می توانند کار کنند.

حفاظت بیشتر

سرقت قطره چکانها و آبپاش­های کوچک  در باغات امری عادی است که سیستم آبیاری زیر سطحی از این امر مصون می باشد.

 

 

 

در عکس ها و فیلم زیر نمونه ای از آبیاری زیر سطحی را مشاهده می نمایید.  

1-13.jpg

فیلم کنترلر

معرفی کنترلر

فیلم جزئیات کنترلر

جزئیات کنترلر

فیلم شیر برقی

شیر برقی و متعلقات

آدرس و تلفن

دفتر فروش : تهران  میدان فرودسی - خیابان سپهبد قرنی کوچه امانی روبروی سازمان سنجش پلاک 22 واحد  A5 آبیاری فدک

تلفن:  02188949057

راه های ارتباط

تلفن:  02188949057

فکس:   02188946137 

تلفن کارگاه : 02177628916

همراه(تلگرام):  09102101425   نبی خانی

email: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شبکه اجتماعی تلگرام و سروش:    @abfadak

بالای صفحه

اشکال یابی جوملا

جلسه

اطلاعات مشخصات

حافظه استفاده شده

پرس و جو پایگاه داده